Kapasite Geliştirme Programları

İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD) 1-4 Kasım ve 8-11 Kasım 2021 tarihleri arasında, 2 ayrı grupla çevrimiçi olarak “Genç Hukukçular için İfade Özgürlüğü” Programını uygulamıştır. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Fonu kapsamında uygulanan bu programa toplam 20 farklı şehirden, 73 genç hukukçu ve sivil toplum çalışanı katılım sağlamıştır. Bu program, genç hukukçular için uluslararası ifade özgürlüğü standartları ve Türkiye’de ifade özgürlüğü uygulamaları, ihlalleri ve mücadeleleri konularında farkındalık yaratmak ve katılımcıların bu alanlardaki hukuki becerilerini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.

İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD) 24-27 Mayıs ve 31 Mayıs – 3 Haziran 2021 tarihleri arasında, 2 ayrı grupla çevrimiçi olarak “Genç Hukukçular için İfade Özgürlüğü” kapasite geliştirme programını uygulamıştır. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Fonu kapsamında uygulanan bu programa toplam 25 farklı şehirden, 70 genç hukukçu ve gazeteci tam katılım sağlamıştır. Program, uluslararası ifade özgürlüğü standartları ve Türkiye’de ifade özgürlüğü uygulamaları, ihlalleri ve mücadeleleri konularında farkındalık yaratmak ve katılımcıların bu alanlardaki hukuki becerilerini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.

İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD) 18-25 Ocak 2021 tarihleri arasında, çevrimiçi olarak “Genç Hukukçular için İfade Özgürlüğü” kapasite geliştirme programını uygulamıştır. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Fonu kapsamında uygulanan bu program, peş peşe iki farklı gruba uygulanmış olup, 20 farklı şehirden, 75 genç hukukçu tam katılım sağlamıştır. Program, uluslararası ifade özgürlüğü standartları ve Türkiye’de ifade özgürlüğü uygulamaları konularında farkındalık yaratmak ve genç hukukçuların bu alanlardaki hukuki becerilerini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Programın hemen ardından, Yaman Akdeniz moderatörlüğünde, Kerem Altıparmak (Avukat), Ayşe Bingöl (Avukat), Başak Çalı (Akademisyen) ve Ali Rıza Çoban (Uzman Hukukçu)’ın katılımıyla “AİHM’in Osman Kavala, Selahattin Demirtaş ve Atilla Taş Kararları Işığında Türkiye’de İfade Özgürlüğü” Paneli yapılmıştır. Bu panel ayrıca YouTube’dan canlı olarak yayınlanmıştır.

İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD) 2-9 Kasım 2020 tarihleri arasında, çevrimiçi olarak “Genç Hukukçular için İfade Özgürlüğü” kapasite geliştirme programını uygulamıştır. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Fonu kapsamında uygulanan bu program, peş peşe iki farklı gruba uygulanmış olup, 30 farklı şehirden, 90 genç hukukçu tam katılım sağlamıştır. Program, uluslararası ifade özgürlüğü standartları ve Türkiye’de ifade özgürlüğü uygulamaları konularında farkındalık yaratmak ve genç hukukçuların bu alanlardaki hukuki becerilerini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Programın hemen ardından, Yaman Akdeniz moderatörlüğünde, Banu Güven (Gazeteci), Atilla Taş (Sanatçı, Fenomen) ve Kültigin K. Akbulut (Susma Platformu)’un katılımıyla “İfade Özgürlüğü ve Sosyal Medya” Paneli yapılmıştır. Bu panel ayrıca YouTube’dan canlı olarak yayınlanmıştır.

İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD), 1-6 Eylül 2020 tarihleri arasında, çevrimiçi olarak “Genç Hukukçular için İnternet ve İfade Özgürlüğü” kapasite geliştirme programını uygulamıştır. Hollanda Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Fonu kapsamında uygulanan bu programa, 27 farklı şehirden, 60 genç hukukçu tam katılım sağlamış olup, bu program internet ve ifade özgürlüğü konularında farkındalık yaratmak ve genç hukukçuların bu alanlardaki hukuki becerilerini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Programın son günü ise Yaman Akdeniz moderatörlüğünde, Nevşin Mengü (Gazeteci), Burcu Karakaş (Gazeteci) ve Milena Büyüm (Uluslararası Af Örgütü)’ün katılımıyla “Sosyal Medyada Çatışan Haklar: Hakaret, Tehdit ve İfade Özgürlüğü” Paneli yapılmıştır. Bu panel ayrıca YouTube’dan canlı olarak yayınlanmıştır.

İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD) 1-6 Temmuz 2020 tarihleri arasında, çevrimiçi olarak “Genç Hukukçular için İfade Özgürlüğü” kapasite geliştirme programını uygulamıştır. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Fonu kapsamında uygulanan bu programa, 30 farklı şehirden, 93 genç hukukçu tam katılım sağlamış olup, bu kapasite geliştirme programı uluslararası ifade özgürlüğü standartları ve Türkiye’de ifade özgürlüğü uygulamaları konularında farkındalık yaratmak ve genç hukukçuların bu alanlardaki hukuki becerilerini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.

İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD), 24-25 Ocak 2020 tarihlerinde, Ankara’da “Genç Hukukçular için İnternet ve İfade Özgürlüğü” kapasite geliştirme programını uygulamıştır. Hollanda Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Fonu ve Sivil Düşün Fonu desteğiyle uygulanan bu programa, 10 farklı şehirden, 27 genç hukukçu tam katılım sağlamış olup, bu kapasite geliştirme programı internet ve ifade özgürlüğü konularında farkındalık yaratmak ve genç hukukçuların bu alanlardaki hukuki becerilerini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Program sürecinde ayrıca, İFÖD’ün kadın çalışanlarının katılımıyla “Kadın Bakış Açısından İfade Özgürlüğü Alanı, Karşılaşılan Zorluklar, Örnekler” Paneli düzenlenmiş, kadınların alanda çalışırken karşılaştıkları durumlar tartışılmıştır.

İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD), 27-28 Eylül 2019 tarihlerinde, İstanbulda “Genç Hukukçular için İnternet ve İfade Özgürlüğü” kapasite geliştirme programını uygulamıştır. Hollanda Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Fonu kapsamında uygulanan bu programa, 9 farklı şehirden, 25 genç hukukçu tam katılım sağlamış olup, bu kapasite geliştirme programı internet ve ifade özgürlüğü konularında farkındalık yaratmak ve genç hukukçuların bu alanlardaki hukuki becerilerini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Program sürecinde ayrıca, Yaman Akdeniz moderatörlüğünde, Sedef Kabaş (TV Programcısı), Barbaros Şansal (Modacı) ve Ersan Taş (@06melihchina hesabının sahibi)’ın katılımıyla “Türkiye’de Sosyal Medya ve Basın Yargılamaları” Paneli düzenlenmiştir.