Basın Bültenleri ve Duyurular

EngelliWeb 2022: Sulh Ceza Hakimliklerinin Gölgesinde Anayasa Mahkemesi

24 Temmuz 2023 – İfade Özgürlüğü Derneği tarafından yayınlanan 2018 – 2021 EngelliWeb raporlarının devamı niteliğindeki EngelliWeb 2022 raporu önceki yıllarda olduğu gibi ‘kişilik hakları ihlalleri’ kararları sonucu yayınlanmasında kamu yararı bulunan binlerce haber ve içeriğin erişime engellendiğini, yayından çıkartıldığını, sansürlendiğini ve arşivlerden silinerek yok edildiğini aktarmaktadır.

EngelliWeb 2021: Üst Düzey Kamu Şahsiyetlerinin İncinen İtibar, Onur ve Haysiyet Yılı

19 Ekim 2022 – Türkiye’de İnternet ve sosyal medyanın tekrardan kısıtlanması tartışmaları devam ederken İfade Özgürlüğü Derneği tarafından yayınlanan EngelliWeb 2021 Raporu Türkiye’de git gide artan İnternet sansürleri ve erişim engelleme uygulamaları hakkında 2021 yılı sonu itibarıyla değerlendirmeleri içermektedir.

Hafızamız Siliniyor: İnternet Sansürlerinin Unutulma Hakkı Boyutu

3 Ekim 2022 – İfade Özgürlüğü Derneği tarafından yayımlanan bu çalışma unutulma hakkının 5651 sayılı Kanun kapsamında “kişilik haklarını koruma” amaçlı olarak sulh ceza hakimlikleri tarafından nasıl değerlendirildiğini, karar alma süreçlerinde Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının dikkate alınıp alınmadıklarını değerlendirmektedir.

Fahrenheit 5651: Sansürün Yakıcı Etkisi

16 Ağustos 2021 – Türkiye’de İnternet ve sosyal medyanın tekrardan kısıtlanması tartışmaları devam ederken İfade Özgürlüğü Derneği tarafından yayınlanan EngelliWeb 2020 Raporu Türkiye’de git gide artan İnternet sansürleri ve erişim engelleme uygulamaları hakkında 2020 yılı sonu itibarıyla değerlendirmeleri içermektedir.

Tiktok’un Sosyal Medya Kanununa Uyması Sansür Rejiminin Genişlemesine İmkân Sağlayacak

9 Ocak 2021 – Tiktok’un Türkiye’nin sosyal medyaya ilişkin baskıcı yeni Kanununa uyma kararı, bu platformdaki ifade özgürlüğünü ciddi anlamda tehdit ettiği ve Türk hükümetine sansür rejimini genişletme imkânı tanıdığı, bugün ARTICLE 19 ve İFÖD (İfade Özgürlüğü Derneği) tarafından belirtilmiştir. Dün açıklanan karar, sivil toplumun temsilci atanmamasına ilişkin tüm çağrılarına rağmen YouTube tarafından Aralık ayında açıklanan benzer bir kararı takip etmektedir.

YouTube’un Kararı İfade Özgürlüğünü Tehdit Ediyor

18 Aralık 2020 – ARTICLE 19, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD), 16 Aralık 2020’de YouTube’un yakın zamanda değiştirilen internet yasasına uymak için Türkiye’ye yerel bir temsilci ataması yapacağını bildirmesinin, şirketi Türkiye makamlarının içerik kaldırma ve erişim engelleme taleplerine maruz bırakacağını ifade ettiler. Bu yönde bir atama işlemi kaçınılmaz olarak keyfi sansürde bir artışa yol açacak, bireylerin gizliliğini ve bilgiye erişim haklarını tehlikeye atacak ve YouTube’un insan hakları ihlallerine dahil olmasına sebebiyet verecektir.

EngelliWeb 2019: Buz Dağının Görünmeyen Yüzü

02 Temmuz 2020 – Türkiye’de İnternet ve sosyal medyanın tekrardan kısıtlanması tartışmaları devam ederken İfade Özgürlüğü Derneği tarafından yayınlanan EngelliWeb 2019: Buz Dağının Görünmeyen Yüzü Raporu’nda Türkiye’den erişime engellenen web siteleri, haber, sosyal medya hesap ve içerikleri ile ilgili istatistiki veriler açıklandı.